
Ať už krmíte jakoukoliv stravou, je vhodné našim domácím mazlům krmnou dávku občas zakápnout olejem. Zejména proto, že esenciální mastné kyseliny si psí a kočičí organismus neumí sám vyrobit a také proto, že maso zvířat chovaných v intenzivních chovech neobsahuje zdaleka tolik potřebných nenasycených mastných kyselin, jako maso volně žijících zvířat. Takže je pro lepší funkci imunitního systému, kůže a nervové soustavy vhodné tyto mastné kyseliny doplňovat prostřednictvím olejů (rybích, rostlinných), konzumací ryb, částečně i drůbeže. Pokud kupujete kvalitní granule, většinou již nějaký olej obsahují. Přesto můžete přísun oleje ještě zvýšit. Pejskovi to neublíží a navíc se to pozitivním způsobem odrazí i na jeho zdraví. A teď našich 9 důvodů proč:
1) Vstřebávání vitamínů
– vitamíny A, E, D, K jsou vstřebatelné pouze v tucích, pokud nemá zvíře v potravě dostatek olejů (tuku) jsou tyto vitamíny pro jeho tělo naprosto nepoužitelné.
2) Podpora trávení
– oleje díky esenciálním mastným kyselinám podporuje správné fungování metabolismu psů i koček.
3) Ideální kondice
– olej napomáhá tvorbě svalové hmoty, správnému krevnímu oběhu a lepšímu dýchání, pro správný poměr omega 3 a omega 6 je vhodný např. konopný olej, neboli Konopí v láhvi.

4) Zdravější kůže a srst
– téměř všechny oleje mají blahodárný vliv na kůži a srst, ale za zázrak na kožní problémy a krásně lesklou srst se považuje olej lososový čili Losos v láhvi.

5) Prevence chorob
– oleje napomáhají k léčbě i jako prevence různých chorob, např. srdce, zánětlivých onemocnění, alergií. Jako prevence onemocnění jater je skvělý olej z ostropestřce neboli Bodlák v láhvi, který pomáhá detoxikovat organismus a zlepšuje metabolismus jater.

6) Zlepšení imunity
– antioxidanty a vit. E v olejích podporují fungování imunitního systému a pomáhají zvířecímu organismu s bojem s onemocněními jako např. rýma, kašel z nachlazení.
7) Zkvalitnění života
– oleje pomáhají zpomalovat stárnutí buněk mozku a proto je vhodné je podávat i zvířecím seniorům, abychom jim zajistili kvalitní život i ve stáří.
8) Chuť
– oleje obecně psům i kočkám chutnají, a proto pokud Vám nechtějí jíst suché granule nebo syrovou zeleninu k BARFu, není nic jednosuššího než jim krmení zakápnout olejem. Nejlépe přijímaný je většinou olej lososový, jelikož je silně cítit po rybině.
9) Pravidelné a kvalitní vyprazdňování
– pokud trpí pes zácpou, např. po podání většího množství syrových kostí, je vhodné zařadit do jídelníčku olej, který „promastí vnitřnosti“ a pomůže s vyprázdněním. Naopak pokud pes trpí průjmem po podání oleje, asi jsme to přehnali s dávkou a je vhodné ji snížit. Při pravidelném a správném užívání olejů se vyprazdňování krásně upraví.
Jak často a kolik?
Oleje je vhodné přidávat do krmiva 3x – 4x týdně. Množství záleží na plemeni, pokud máte doma minipsa či kočku, stačí pár kapek, pokud maxipsa může to být i několik polévkových lžic (vždy se držte návoduna výrobku). Pokud jste to s množstvím oleje přehnali, začne mít pes průjem, pak stačí pouze na pár dní vysadit a začít podávat olej v menším množství.
Jaké oleje vybrat?
Nejlepší je zvolit oleje za studena lisované. Při lisování se jemně zahřívají max. do 50°C a nedochází tak k degradaci živin.
Rostliné nebo živočišné?
Oboje. Nebojte se oleje střídat, jelikož každý olej má trochu jiné účinky na organismus. U nás pořídíte lososový, konopný a ostropestřecový olej, ale nebojte se do misky přidat i oleje, které máte pro sebe do sálátů, např. panenský olivový nebo lněný (pozor, tento olej velmi rychle oxiduje).