9 důvodů proč přidávat olej do psí a kočičí misky

Ať už krmíte jakoukoliv stravou, je vhodné našim domácím mazlům krmnou dávku občas zakápnout olejem. Zejména proto, že esenciální mastné kyseliny si psí a kočičí organismus neumí sám vyrobit a také proto, že maso zvířat chovaných v intenzivních chovech neobsahuje zdaleka tolik potřebných nenasycených mastných kyselin, jako maso volně žijících zvířat. Takže je pro lepší funkci imunitního systému, kůže a nervové soustavy vhodné tyto mastné kyseliny doplňovat prostřednictvím olejů (rybích, rostlinných), konzumací ryb, částečně i drůbeže. Pokud kupujete kvalitní granule, většinou již nějaký olej obsahují. Přesto můžete přísun oleje ještě zvýšit. Pejskovi to neublíží a navíc se to pozitivním způsobem odrazí i na jeho zdraví. A teď našich 9 důvodů proč:

1) Vstřebávání vitamínů

– vitamíny A, E, D, K jsou vstřebatelné pouze v tucích, pokud nemá zvíře v potravě dostatek olejů (tuku) jsou tyto vitamíny pro jeho tělo naprosto nepoužitelné.

2) Podpora trávení

– oleje díky esenciálním mastným kyselinám podporuje správné fungování metabolismu psů i koček.

3) Ideální kondice

– olej napomáhá tvorbě svalové hmoty, správnému krevnímu oběhu a lepšímu dýchání, pro správný poměr omega 3 a omega 6 je vhodný např.  konopný olej, neboli Konopí v láhvi.

4) Zdravější kůže a srst

–  téměř všechny oleje mají blahodárný vliv na kůži a srst, ale za zázrak na kožní problémy a krásně lesklou srst se považuje olej lososový čili Losos v láhvi.

5) Prevence chorob

– oleje napomáhají k léčbě i jako prevence různých chorob, např. srdce, zánětlivých onemocnění, alergií. Jako prevence onemocnění jater je skvělý olej z ostropestřce neboli Bodlák v láhvi, který pomáhá detoxikovat organismus a zlepšuje metabolismus jater.

6) Zlepšení imunity

– antioxidanty a vit. E v olejích podporují fungování imunitního systému a pomáhají zvířecímu organismu s bojem s onemocněními jako např. rýma, kašel z nachlazení.

7) Zkvalitnění života

– oleje pomáhají zpomalovat stárnutí buněk mozku a proto je vhodné je podávat i zvířecím seniorům, abychom jim zajistili kvalitní život i ve stáří.

8) Chuť

– oleje obecně psům i kočkám chutnají, a proto pokud Vám nechtějí jíst suché granule nebo syrovou zeleninu k BARFu, není nic jednosuššího než jim krmení zakápnout olejem. Nejlépe přijímaný je většinou olej lososový, jelikož je silně cítit po rybině.

9) Pravidelné a kvalitní vyprazdňování

– pokud trpí pes zácpou, např. po podání většího množství syrových kostí, je vhodné zařadit do jídelníčku olej, který “promastí vnitřnosti” a pomůže s vyprázdněním. Naopak pokud pes trpí průjmem po podání oleje, asi jsme to přehnali s dávkou a je vhodné ji snížit. Při pravidelném a správném užívání olejů se vyprazdňování krásně upraví.

Jak často a kolik?

Oleje je vhodné přidávat do krmiva 3x – 4x týdně. Množství záleží na plemeni, pokud máte doma minipsa či kočku, stačí pár kapek, pokud maxipsa může to být i několik polévkových lžic (vždy se držte návoduna výrobku). Pokud jste to s množstvím oleje přehnali, začne mít pes průjem, pak stačí pouze na pár dní vysadit a začít podávat olej v menším množství.

Jaké oleje vybrat?

Nejlepší je zvolit oleje za studena lisované. Při lisování se jemně zahřívají max. do 50°C a nedochází tak k degradaci živin.

Rostliné nebo živočišné?

Oboje. Nebojte se oleje střídat, jelikož každý olej má trochu jiné účinky na organismus. U nás pořídíte lososový, konopný a ostropestřecový olej, ale nebojte se do misky přidat i oleje, které máte pro sebe do sálátů, např. panenský olivový nebo lněný (pozor, tento olej velmi rychle oxiduje).

Už jste vyzkoušeli nějaký olej na svém čtyřnohákovi? Jaký se Vám osvědčil nejvíce?

4nohy.cz